Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pieśń o Rolandzie - streszczenie

Bazana i Bazylego. Roland wzywa do dalszej walki z Saracenami. Ganelon jest przeciwny - uważa, że zgoda na propozycję Marsyla będzie słuszna. Popiera go Naim.
    Karol postanawia wysłać do Saragossy własnego posła. Chętnym jest Naim, ale Karol nie zgadza się na jego wyjazd - nie zgadza się także na wyjazd Rolanda, Oliwiera i Turpina. Tytułowy bohater utworu zgłasza kandydaturę Ganelona, jako człowieka rozsądnego, z czego Ganelon nie jest zadowolony i nazywa Rolanda szaleńcem, odgraża mu się i mówi, że kto kiedykolwiek udał się do Saragossy, już nigdy stamtąd nie powrócił, ale jeżeli taki jest rozkaz cesarza, to go wysłucha. Oddaje w opiekę Karolowi swego syna Baldwina, cesarz zaś powierza mu pismo do władcy hiszpanii oraz królewskie atrybuty.
    Ganelon dołącza do posłów saraceńskich. Blankandryn udaje przed nim, że bardzo poważa Karola Wielkiego, a Ganelon wyznaje swoją niechęć do Rolanda i pragnienie jego śmierci. Blankandryn i Ganelon przysięgają sobie doprowadzić do śmierci rycerza.
    W Saragossie Ganelon przekazuje wolę Karola Wielkiego. Jeżeli Marsyl przyjmie wiarę chrześcijańską, zostanie lennikiem cesarza i otrzyma połowę Hiszpanii, drugą zaś władać będzie Roland. Hiszpański władca na wieść o tym wpadł w gniew i próbował godzić we francuskiego posła mieczem, jednak jego doradcy zdołali go powstrzymać. Ganelon przekazuje Marsylowi dar od Karola - płaszcz sobolowy - i dodaje, że w przypadku odrzucenia propozycji cesarza Saragossa będzie oblężona i zdobyta, zaś sam Marsyl zostanie zabity.
    Hiszpański władca zwołuje naradę, na którą zaprasza również Ganelona. Wykorzystując nienawiść francuza tworzą spisek przeciwko Rolandowi. Ganelon wyjawia Marsylowi, że Karol Wielki nie przestanie walczyć dopóki żyją Oliwier, Roland i 12 parów. Zobowiązuje się pomóc w zabiciu