Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pieśń o Rolandzie - streszczenie

Rolanda i jego towarzyszy. Proponuje, by podarować Karolowi zakładników i przystać na jego wolę. Kiedy cesarz będzie wycofywał się do Francji należy napaść na tylną straż, bowiem tam znajdować się będą Roland z Oliwierem. Król Hiszpanii poleca Ganelonowi, by sprawił, że bratanek cesarza obejmie tylną straż, zaś on sam wtedy doprowadzi do jego zabicia.
    Zdrajca powraca na dwór frankoński i mówi cesarzowi, że władca Hiszpanii zgadza się na warunki dyktowane przez niego. W tym czasie oddziały saraceńskie otaczają wycofujące się wojsko francuskie. Ganelon poleca, by Roland objął tylną straż, na co Karol niechętnie przystaje. Bratanek cesarza i Oliwier wraz z dwudziestoma tysiącami wojska zostają w tylnej straży, obsadzając wzgórza i wąwozy, by pilnować drogi, którą będzie jechał cesarz.
    Do hiszpańskiego władcy dołączają saraceńscy rycerze, którzy pragną śmierci francuskiego rycerza. Straż zauważa nadciągające zagrożenie, Oliwier poleca Rolandowi, by zadął w róg i powiadomił inne wojska o niebezpieczeństwie. Bratanek cesarza unosi się honorem i nie słucha rozsądnej rady - woli umrzeć niż wykazać się tchórzostwem. Wzywa wojsko do mężnej walki za wiarę. Także arcybiskup Turpin wzywa do obrony chrześcijaństwa i błogosławi walczących. Mówi, że polegli będą męczennikami. Oliwier wyraża swą opinię o Ganelonie, którego podejrzewał o bycie zdrajcą, i Roland przyznaje mu rację. Rusza do walki na czele wojska. Zabija siostrzeńca hiszpańskiego władcy pod Ronsewal.
    Tymczasem we Francji panuje burza tak straszna, że ludzie boją się, iż to zwiastun końca świata. Marsyl wyrusza na pomoc swoim wojskom. Turpin stara się podtrzymywać francuskie oddziały na duchu, obiecując, że kiedy zginą, trafią do raju. Wojska muzułmańskie muszą się wycofać, ale udaje im się natrzeć jeszcze raz