Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pieśń o Rolandzie - streszczenie

i zwraca swą twarz ku Hiszpanii, by pokazać, że umarł jako zwycięzca. Przed śmiercią modli się jeszcze, wyznaje swoje grzechy i wspomina Karola Wielkiego. Pojawia się Archanioł Gabriel, który wraz z cherubinem i Archaniołem Michałem unosi duszę rycerza do nieba.
    Karol Wielki rozpacza nad zmarłymi i wyrusza w pościg za wycofującymi się wojskami hiszpańskimi. Zostawia straż przy zmarłych. Modli się do Boga, by ten przedłużył dzień i opóźnił nadejście nocy. Pojawia się archanioł i zapowiada, że Bóg przychylił się do jego prośby. Cesarzowi udaje się nadążyć za wrogami i pomścić poległych. Dziękuje Bogu za pomoc. Zapada noc, podczas snu Karol ma dwa sny prorocze na temat nadciągającej bitwy.
    Saraceński wódz zdołał dotrzeć do Saragossy. Nastroje są złe - muzułmanie są niezadowoleni z liczby poległych i oszpecenia ich władcy. Z Babilonu przybywa emir Baligant, przywożący mu rękawicę na prawą dłoń. Marsyl obiecuje mu Hiszpanię w zamian za pokonanie Francji.
    Karol Wielki odszukuje ciało Rolanda. Francja rozpacza nad śmiercią tak wielkiego bohatera. Cesarz polecił pochować zmarłych w zbiorowym grobie i odprawić pogrzeb, zaś serca Rolanda, Oliwiera i Turpina rozkazuje wyciąć, zawinąć w całuny i pochować w marmurowym sarkofagu. Namaszczono ich ciała, ułożono na ukwieconych wozach i zawieziono do ojczyzny.
    Przybywają saraceńscy posłańcy, którzy wypowiadają wojnę cesarzowi. Karol modli się o wstawiennictwo i przypomina swym wojskom, że muszą pomścić poległych braci. Podczas bitwy ginie syn i brat emira, zaś on sam zostaje śmiertelnie raniony przez cesarza. Wojska muzułmańskie wycofują się do Saragossy, a na wieść o klęsce Marsyl umiera. Wkrótce Karol zdobywa miasto, gdzie poleca zniszczyć wszelkie symbole religijne muzułmańskie i judaistyczne. Mieszkańców miasta ochrzczono