Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pieśń o Rolandzie - streszczenie

a stawiających opór zabito. Bramimonda, żona Marsyla, pozwala się ochrzcić z własnej woli.
    Władca chrześcijańskiego imperium pozostawia straż w Saragossie i wraca do Francji. Odbywa się pogrzeb bohaterów - Rolanda i Oliwiera. Ganelon zostaje stracony wraz ze swymi trzydziestoma krewnymi. Bramimonda zostaje uroczyście ochrzczona, a w noc po tym wydarzeniu Karol Wielki ma kolejne widzenie - widzi Archanioła Gabriela, który poleca pomóc królowi Wiwianowi, nękanemu przez pogan. Cesarz rozpacza, ale zgadza się z wolą Boską i przygotowuje do kolejnej wojny.

Motywy:

przyjaźń – najlepiej widać ją na przykładzie Rolanda i Oliwiera, są sobie lojalni i wierni, a Roland rozpacza po śmierci przyjaciela, ponieważ wie, że przez swoją brawurę przyczynił się do niej. Oliwier jest człowiekiem rozsądnym i mądrym, Roland porywczym, o wybujałym pojęciu honoru. Posiadają cechy przeciwne, ale nie przeszkadzają one w ich przyjaźni.

zdrada ojczyzny – dokonuje jej Ganelon w imię własnej niechęci do swojego bratanka, która wywołała w nim także niechęć do króla Karola Wielkiego. Podpowiada saraceńskiemu władcy, jak ma zaatakować wojska cesarskie, aby wygrać. Jego zdradziecki czyn wychodzi na jaw, za co zostaje skazany na śmierć.
miłość ojczyzny – wyraża się w czynach Rolanda i pozostałych rycerzy, którzy nie zważają na ryzyko utraty życia w imię walki z nieprzyjacielem. Ojczyzna jest dla nich wartością najwyższą, dlatego rzucają się w wir walki.

walka za wiarę – była nią walka z Saracenami, którzy byli wyznania muzułmańskiego. Karol Wielki stosował metodę nawracania przez rozlew krwi, dając ludziom wybór: albo chrzest, albo śmierć. Czasami decydował za nich i dawał im tylko śmierć. W chwili obecnej traktujemy to raczej jako barbarzyństwo niż wyraz jego pobożności, ale w średniowieczu Wojujący